Багатьох батьків хвилює питання: на скільки необхідна сувора дисципліна і як та коли її застосовувати? Як поєднати батьківську любов і суворі правила? Звичайно, у цьому питанні важливе почуття міри. Діти повинні відчувати, що за батьківськими заборонами, приховуються турбота про їхню безпеку, добробут.
Дорослим та батькам необхідно пам’ятати:
- У житті кожної дитини обов’язково мають існувати певні обмеження, вимоги, заборони, тобто правила. Батькам важливо знайти шляхи до безконфліктного виховання дисциплінованості, адже насправді діти постають не проти правил і вимог, а проти негативних засобів їхнього «впровадження в життя», тобто проти силових методів, авторитаризму.
- Обмежень, вимог, заборон, тобто правил, не повинно бути забагато.
- Тон, яким повідомляєте вимогу або заборону, має бути радше дружнім, аніж директивним. Не варто на запитання сина або доньки: «Чому не можна?» відповідати: «Тому, що я так сказав!», «Не можна і все!». Доречніше стисло пояснити: «Це небезпечно», «Уже пізно», «ТИ можеш зашкодити іншим і собі». Пояснення має бути коротким, чітким, зрозумілим .
- Дуже корисно заздалегідь обговорити з дитиною виконання правил і вимог, нагадуючи про них і попереджаючи про можливі труднощі. У таких випадках місія батьків – бути помічниками у виконанні добровільних зобов’язань, а не суворими наглядачами.
- Пам’ятайте, що кожна дитина робить залюбки дві речі: вона або співпрацює з батьками, або пручається. Тому питання дисципліни розв’язується дуже просто – змалечку потрібно поводитися так, щоб дитина зрозуміла: їй вигідно співпрацювати з вами.
- Не забувайте про власний приклад, інколи він набагато красномовніший, ніж десять правил, разом узятих.
- Надавайте дитині змогу відчувати вашу любов постійно. У вас обов’язково все вийде, якщо ви будете уважні до свого сина чи доньки, зумієте вислухати і почути їх, будете щирими, зацікавленими.
- І, звичайно, більше обіймів, доторку, усміхненого погляду, добрих слів, цікавості щодо їхніх справ, включення в спільні ігри, заняття. Вам це допоможе зняти напругу і ще раз зрозуміти, заради кого все твориться; дітям – відчувати себе в безпеці та любові .
Ми любимо і завжди любитимемо своїх дітей такими, які вони є. Водночас ми можемо і повинні зробити все, щоб вони хотіли і могли відкрити у собі найкраще, зробити світ навколо досконалішим. Лише так передається справжня любов і справжня турбота. І це важливо як для дітей, так і для батьків.